ادامه روند سال تحصیلی چه خواهد شد؟

ادامه روند سال تحصیلی چه خواهد شد؟

در رابطه با دوره دبستان احتمال بسیار زیاد پایان سال تحصیلی ( حداقل به صورت حضوری)اعلام خواهد شد و چه بسا برای دبیرستان دوره اول نیز به همین شکل باشد.اما در رابطه با دبیرستان دوره دوم، به نظر میرسد کار به همین سادگی ها ،قابل انجام نیست.شاید بهتر باشد برای این مقطع تحصیلی، آموزش مجازی بسیار جدی در نظر گرفته شود.نسلی که حتی بازی ها و تفریحاتشان عملا به صورت مجازی است و نه محدودیت دسترسی خاصی دارند.(کمتر از ۵ درصد مشکل دسترسی به اینترنت دارند).یادمان به بازی نماینده ایران(پرسپولیس) با نماینده ژاپن در جام باشگاههای آسیا بیفتد که در دور افتاده ترین و محروم ترین مناطق بازی به صورت زنده برای دانش آموزان پخش شد،گذشته از اینکه وزارت ارتباطات بیش از یک ماه فرصت دارد بستر برگزاری امتحانات را فراهم کند.همه میدانیم امتحانات داخلی مدارس در پایه های دهم و یازدهم، حساسیت امتحانات نهایی را ندارد و می توان آنها را به صورت مجازی برگزار کرد. 

 

از طرفی برای امتحانات نهایی از آنجا که تمامی سالن های کوچک و بزرگ ورزشی تعطیل هستند (میتوانند مثلا مرداد ماه به مدت سه هفته در اختیار آموزش و پرورش قرار بگیرند)و اگر اصرار بر حضوری برگزار شدن امتحانات نهایی وجود دارد، همانند کشور کره جنوبی(البته در زمان مناسب،مثلا مردادماه) علاوه بر مدارس و اماکن آموزش و پرورش از پتانسیل سالن های ورزشی نیز استفاده کرد.

 

از طرفی طبق گزارش صدا و سیما گروههای زیادی در حال تولید ماسک و الکل هستند و میتوان زمان برگزاری آزمونها (مثلا مردادماه) در اختیار تک تک دانش آموزان قرار بگیرد و زمان برگزاری با توجه به بزرگ بودن فضای آزمونها بین هر دانش آموز تا دانش آموز دیگر در حالی که ماسک دارند،۴ متر فاصله در نظر گرفته شود.همچنین میتوان با در اختیار گذاشتن فرجه بیشتر ، با سوالات کمتر، دو درس را به صورت همزمان آزمون گرفت تا تعداد رفت و آمد کمتر شود.

 

برای کاهش تجمع در هنگام ورود به محل آزمون میتوان نیمه اول حروف الفبا در هر مدرسه را مثلا راس ساعت7:30  و نیمه دوم اسامی 8 در محل حضور یابند. یادمان نرود این امتحانات فقط برای داوطلبان دوازدهم(به دلیل نهایی بودن امتحانات) لازم است و سایر پایه ها میتوانند به صورت آنلاین آزمون دهند.

 

برای تصحیح برگه ها نیز کافیست جهت جلوگیری از انتقال ویروس، برگه ها چند روز بعد از برگزاری آزمون تصحیح شوند.

 

واقعا الزامی بر آموزش و حتی برگزاری آزمون به صورت حضوری در مقطع دبیرستان نیست (با توحه به حجم بسیار بالای تئوری و بسیار پایین عملی) آن هم زمانی که حداقل ۷۰ درصد مطالب طبق تقویم آموزشی به دانش آموزان تدریس شده است.

 

از همه اینها که بگذریم ارزش سبک برگزاری کنکور (که در چند ساعت برگزار میشود و تصحیح دستی ندارد)در این شرایط خودش را بیش از پیش نشان میدهد.

 

اگر گریزی به کنکور بزنیم برای رفع ایراد آن هم کافیست، دوبار در سال برگزار گردد تا از فشار روانی آن کاسته شود(باور کنید اکثر دانش آموزان و والدین حاضر هستند هزینه بیشتری برای ثبت نام کنکور پرداخت کنند ولی شانس بیشتری برای موفقیت داشته باشند(نمونه آن هزینه هایی که برای موفقیت در کنکور انجام میدهند)و از طرفی تاثیر مثبت (تاثیر قطعی نه) معدل به ۵۰ درصد برسد.

 

جریان آیلاند یک بار دیگر نشان داد اکثریت قاطع معلمان کشور ما در هر شرایطی حاضر هستند وظایفشان را به بهترین شکل که درتوانشان است، انجام دهند.

 

راه حل ها متنوع و متفاوت هستند، اما جدی گرفتن آموزش در فضای مجازی، در شرایط موجود، موردیست که خیلی بیش از اینها باید جدی گرفته شود و بهانه تراشی از هر طرف که باشد، چه دانش آموزان و چه مسئولین به نفع هیچ کس نخواهد بود و اثرات آن متاسفانه سالها بعد، خودش را نمایان خواهد کرد.