مزیت های افزایش سرعت مطالعه

به نظر شما افزایش سرعت مطالعه مخصوص افراد خاص هست؟آیا فکر می کنید تنها افرادی که ضریب هوش بالایی دارند می توانند با سرعت بیشتر مطالعه کنند و بیاموزند؟لازم است بدانید که همه ی ما می توانیم سرعت مطالعه و یادگیری خود را افزایش دهیم.

بیل گیتس می گوید:اگر زمانی می توانستم یک توانایی ما فوق طبیعی داشته باشم، توانایی سریع تر خواندن را انتخاب می کردم.

اگر روش سریع خواندن را بلد باشید سرعت مطالعه را می توانید ۶ برابر کنید.وقتی سرعت مطالعه را بالا می برید اطلاعات بیشتری هم به دست می آورید. طبق تحقیقات یک جوان به طور میانگ
ین می تواند ۳۰۰ کلمه در دقیقه بخواند. اما حرفه ای ترها می توانند ۱۵۰۰ کلمه در دقیقه مطالعه کنند. فرض کنیم یک کتاب در حالت معمول ۱۰۰ هزار کلمه دارد و یک فرد عادی باید ۵٫۵ ساعت برای خواندن آن صرف کند. اما فردی که سریع مطالعه می کند می تواند آن را در ۵۰ دقیقه تمام کند. پس می تواند روزانه یک کتاب بدون این که وقت زیادی از او بگیرد مطالعه کند. که در پایان سال به ۳۶۵ کتاب می رسد.

مزیت های افزایش سرعت مطالعه

  • صرفه جویی در زمان

  • افزایش کارآیی و یادگیری

     

     

هدف خود را مشخص کنید

برای افزایش سرعت مطالعه همراه با درک مطلب بیشتر، بدانید که که هدف شما از مطالعه آن مطلب چیست؟اگر شما بدانید که در مطالعه به دنبال چه چیزی هستید علاوه بر افزایش سرعت مطالعه، درک مطلب بیشتری نیز خواهید داشت.زمانی که هدف شما مشخص باشد راحت تر می توانید نکات و بخش های مهم را بیابید.در نتیجه با تفکیک بخش های مهم از مطالب اضافی سریع تر می خوانید و روی مباحث مهم تمرکز می کنید.

 

اولین چیزی که می خوانید فهرست مندرجات باشد

معمولا وقتی کتابی را شروع به خواندن می کنیم فهرست مندرجات را نادیده می گیریم. فهرست مندرجات حکم نقشه کتاب را دارد. بدون شک هیچکدام از شما بدون نقشه به سفر نمی روید. مطالعه بی هدف مثل سفر بدون توجه به علائم جاده هاست. درست است که بدون خواندن فهرست مندرجات هم میتوان کتاب را مطالعه کرد اما احتمال این که تمرکزتان را از دست بدهید بیشتر است و برای پیدا کردن جواب سوالاتی که خیلی راحت تر می توانید در این فهرست پیدا کنید وقت بیشتری صرف می کنید.اگر دنبال اطلاعات خاصی در کتاب باشید فهرست مندرجات به شما می گوید که کدام بخش به سوال شما مربوط است. بنابراین بخش هایی که مربوط به موضوع مورد نظرتان نیست را رد می کنید.

 

به عقب برنگردید

گاهی اوقات افراد پس از خواندن یک جمله مجدد به عقب بر می گردند و آن دوباره می خوانند.این کار تاثیر منفی بسیار زیادی در سرعت مطالعه دارد.به جای این که به عقب برگردید و یک چمله یا پاراگراف را چندین بار پشت سر هم تکرار کنید، به سراغ خلاصه برداری بروید و مرور را در جدول برنامه ریزی مطالعاتی خود قرار دهید.

 

نکات مهم را بیابید

بدون شک تمام کلمات و جملات یک متن مهم نیستند.ما باید به دنبال پیدا کردن نکات مهم باشیم و از اتلاف وقت برای مطالب بی اهمیت جلوگیری کنیم.در صورتی که چشم و ذهن شما نکات مهم در متن را بیابند شاهد افزایش سرعت مطالعه خود خواهید بود و وقت شما کم تر صرف مطالعه بخش های بی اهمیت یا کم اهمیت می شود.

 

استراحت را فراموش نکنید

مطالعه بی وقفه و بدون استراحت نه تنها یاد گیری شما را افزایش نمی دهد،  بلکه باعث کاهش سرعت مطالعه شما می شود.زیرا چشم و مغز شما نیازمند تمرکز است.پس شما باید در زمان مطالعه خود، استراحت را نیز بگنجانید تا هم افزایش سرعت مطالعه اتفاق بیوفتد و هم یادگیری بهتری داشته باشید.

 

در حین مطالعه یه خط کش یا مداد دستت باشه

ممکنه وقتی داری با سرعت میخونی چشمهات دو دو بزنه و خسته بشه برای جلوگیری از این کار بهتره در حین مطالعه یه مداد یا خط کش دستت باشه و دقیق بدونی که کجارو داری میخونی.
*مداد رو در دستی که بیشتر باهاش راحتی نگه دار و تایمر رو رو یه دقیقه تنظیم کن.
*هر خطی که میخونی رو با مداد زیرش خط بکش. چشم هات رو درست رو نوک مداد تنظیم کن. مداد باعث میشه که با تمرکز بمونی.
*در پایان یک دقیقه میزان سرعت رو با محاسباتی که قبلا توضیح داده شد براورد کن.

 

سعی کن زمانی که داری مطالعه میکنی با خودت حرف نزنی

خیلی از خواننده گان کتاب زمانی که دارن مطالعه میکنن شروع به حرف زدن با خودشون با صدای بلند میکنن، این اتفاق ممکنه برای تو هم بیفته. ممکنه با خودت در مغزت شروع به صحبت کنی. این کارها سرعت مطالعه ت رو پایین میاره.

 

با خوندن متن های سخت تر، خودت رو به چالش بکش

زمانی که با یه کتاب مناسب تونستی مهارت های مطالعه ت رو افزایش بدی و سریع بخونی، سعی کن با خوندن متن های سخت تر، خودت رو بیشتر به چالش بکشی. این کار همچنین باعث میشه که سطح لغاتت هم افزایش پیدا کنه.در ذهنت داشته باش مطالب پزشکی و حقوقی نباید خیلی سریع خونده بشن باید مطالعه طوری باشه که بهترین درک رو از متن داشته باشی. برای این گونه متن ها، باید قدم به قدم سعی کنی سرعتت رو افزایش بدی.

 

متن رو چندین بار در طول زمان بخون

این کاری هستش که یه متن رو بارها و بارها و میخونی تا مهارت سرعتت رو افزایش بدی. باید در مطالعات بعدی نسبت به مطالعات اولیه بهتر باشی و این فقط با تمرین به دست میاد.
*مثلا با یه پاراگراف صد کلمه ای شروع کن و تایمر رو رو دو دقیقه تنظیم کن.
*سعی کن پاراگراف رو برای بار چهارم هم بخونی و تلاشت در هر مطالعه دویست کلمه در دقیقه باشه.
*زمانی که موفق شدی پاراگراف رو چهار بار در دو دقیقه تموم کنی، این دفعه تلاش کن یه پاراگراف دویست کلمه ای رو هشت بار در چهار دقیقه تموم کنی.
*اگه بتونی موفق بشی این کار رو انجام بدی، این یعنی این که سرعت خوندنت افزایش پیدا کرده.